Γ΄ Εθνική: Μία ισοπαλία και δύο ήττες για τους λακωνικούς συλλόγους

Τρίτη, 27 Απρίλιος 2021 14:51 | | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Κορωνίδα Κοιλάδας-Άρης Σκάλας 0-0
Στο 0-0 έμειναν Κορωνίδα Κοιλάδας και Άρης Σκάλας, με τους Λάκωνες να φτάνουν τους 9 βαθμούς και να βρίσκονται στην 5η θέση της βαθμολογίας, μαζί με την Ερμιονίδα.

Ωστόσο, ο σύλλογος του Δ. Ευρώτα εξέφρασε σφοδρά παράπονα για τη διαιτησία του αγώνα, κάνοντας λόγο για «αλλοίωση αποτελέσματος». Σε ανακοίνωση τονίζει τα εξής: «Η διοίκηση του Άρη Σκάλας εκφράζει την έντονη δυσαρέσκειά της για την προκλητικότατα εχθρική αντιμετώπιση από τη διαιτησία ΚΑΙ στον κυριακάτικο αγώνα της ομάδας απέναντι στην Κορωνίδα Κοιλάδας.

Αναρωτιόμαστε:
-  ποιους ακριβώς κανονισμούς διαιτησίας λαμβάνει υπόψιν του ο διαιτητής ώστε να μην αποβάλει με απευθείας κόκκινη κάρτα τον αμυντικό που ανατρέπει ως τελευταίος παίχτης τον επιθετικό μας Έρικ Γουόρντεν, ευρισκόμενο σε προφανή θέση για γκολ;
- Πως είναι δυνατόν να ανακόπτεται με offside ο ίδιος επιθετικός μας πριν βγει απέναντι από  τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όταν και ο τελευταίος θεατής που βρίσκεται στο γήπεδο αντιλαμβάνεται ότι καλύπτεται φανερά;
- Τι οδήγησε τον συγκεκριμένο διαιτητή να σφυρίζει διαρκώς υπέρ της γηπεδούχου ομάδας σε όλες τις αμφισβητούμενες φάσεις;
  Ο Άρης Σκάλας είναι μια ομάδα που δεν διαμαρτυρήθηκε ούτε και ασχολήθηκε ποτέ με τη διαιτησία για να δημιουργεί εντυπώσεις, όπως συνηθίζουν άλλες ομάδες. ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ωστόσο ο ιδρώτας τον αθλητών μας και οι οικονομικές θυσίες των παραγόντων και του κόσμου της ιστορικής μας ομάδας να αντιμετωπίζονται με σεβασμό, όπως αρμόζει αυτός τόσο στις αξίες του «ευ αγωνίζεσθαι» όσο και στην ιστορική διαδρομή της ομάδας μας. Δηλώνουμε κατηγορηματικά σε κάθε υπεύθυνο πως δεν θα ανεχθούμε άλλη ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ, όπως αυτή που είδαμε στον αγώνα της Κυριακής».

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Κορωνίδα Κοιλάδας (Τσιρόπουλος): Αλευράς, Κοτσοβός, Ι. Οψιμούλης, Σαμαράς, Σελλής, Σαλταπίδας (70' Μπακατσέλος), Μπιτζής, Κιοσσές, Στ. Μπάζος, Ιλσι Κάλα, (78' Κ. Μπάζος), Μέγας (78' Μπασιμακόπουλος)
Άρης Σκάλας (Οικονόμου): Τοπουσλής, Λάτσης, Χρήστου, Ζορμπάς, Μπριλάκης, Ιατρού (94' Λεμονίτης), Εμέκα, Σταμογιάννης, Σαραντόπουλος (74' Σταυρόπουλος), Γουόρντεν (82' Ξιφαράς), Μανωλάκος (70' Παναγιωτάκο

Πανγυθεατικός-Ένωση Ερμιονίδας 1-2
Ο Πανγυθεατικός ηττήθηκε 2-1 από την Ένωση Ερμιονίδας στο νέο Δημοτικό Στάδιο Γυθείου.

Στο 54΄ λεπτό η Ερμιονίδα άνοιξε το σκορ, όταν ο Αντωνακόπουλος βγήκε τετ α τετ με τον Μύρτα, πλάσαρε, η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Τριμπόνιας με νέο πλασέ άνοιξε το σκορ. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι πίεσαν για να ισοφαρίσουν, χωρίς όμως να δημιουργήσουν τη μεγάλη φάση. Αντίθετα, στο 74΄λεπτό ο Αντωνακόπουλος, με σουτ μέσα από την περιοχή, «έγραψε» το 0-2 για τους φιλοξενούμενους.

Στο 87΄λεπτό ο Σαμπατάκος ανετράπη μέσα στην περιοχή από τους αμυντικούς της Ερμιονίδας, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Σαμπατάκος, με τον Πονηρό να αποκρούει. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπουρελάκος με κεφαλιά μείωσε σε 1-2 για τον Πανγυθεατικό.

Πανγυθεατικός: Μύρτα, Πραστός, (61΄Ζαραφέτας ),Καρμοίρης, (65΄Μπουτσικάρης), Γιαννόπουλος, Ρασσιάς, Παναγόπουλος, Μιχελάκος, Σαμπατάκος, Σουκούλη, Selmanaj, (76΄Βασιλούνης), Μπερδούσης (61΄Πανταζής).
Ερμιονίδα (Στάικος): Πονηρός, Διαμαντόπουλος, Ν.Μερτύρης, Τζιέρης, Βιρβίλης, Λαζάρου, Τριμπόνιας. (70΄Τριμπόνιας), Τανουσάι, Αντωνακόπουλος, Μαρίνης, Λαλάς ( 85΄Αντωνόπουλος).

Κηφισιά-Μολαϊκός 2-1
Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μολαϊκός στη Κηφισιά, ωστόσο δεν συνδυάστηκε με βαθμούς, καθώς γνώρισε την ήττα με σκορ 2-1.

Ο Μολαϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, απείλησε, όμως δέχθηκε δύο γκολ πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο 26ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Παυλάκη, ενώ στο 36΄ η Κηφισιά κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κρητικός για το 2-0.

Το μόνο που κατάφερε ο Μολαϊκός ήταν να μειώσει σε 2-1 στο 52΄ με τον Διαμαντάκη, μετά από εκτέλεση φάουλ του Χατζησιμιώτη.

ΑΕ Κηφισιάς (Κούστας): Αντωνόπουλος, Παπαγγελής (83′ Σιμάκου), Παυλακης, Εσλερ, Μκρτσιαν, Παπασαββας, Καλλέργης (63′ Ποζατζίδης), Καμινιώτης (83′ Ζέλο), Κρητικός, Τεττει, Μεγαρίτης (63′ Κοντογιάννης)
Μολαϊκός (Κολλιάκος): Χάμος, Κολλιάκος (77′ Αβδούλος), Καλαγκανης, Κότσαλης, Ρουμάνης (66′ Κουτρουλάκης), Λεοντακιανάκης (33′ Δήμας), Γιαννόπουλος, Διαμαντάκης, Σωτηρόπουλος (77′ Μουτσάτσος), Κουτρουλάκης, Χατζησιμιωτης (77′ Μπάτζης)