«Χρυσός» Χριστακάκος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών! (ΦΩΤΟ)

Πρώτη θέση στο ακόντιο για τον Σπαρτιάτη αθλητή του Ολυμπιακού

Τρίτη, 11 Αύγουστος 2020 13:47 | | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Το χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κατηγορίας Ανδρών κατέκτησε ο Σπαρτιάτης αθλητής του ακοντίου Γιώργος Χριστακάκος! Η επίδοση 70,31 μ. ήταν αρκετή να χαρίσει στον Λάκωνα πρωταθλητή την πρωτιά στη διοργάνωση που διεξήχθη το περασμένο Σαββατοκύριακο 8-9/8 στο Παμπελοποννησιακό στάδιο της Πάτρας

Ο Γ. Χριστακάκος, ο οποίος έχει επάξια καθιερωθεί στην ελίτ του αθλήματος, αγωνίζεται πλέον με την φανέλα του Ολυμπιακού Πειραιώς, ενώ έως το 2017 ήταν αθλητής του Φιλαθλητικού.

Σε δηλώσεις του ο Γιώργος Χριστακάκος ανέφερε τα εξής: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος και χαρούμενος. Πρώτος μου τίτλος στην κατηγορία ανδρών και Κ23. Κυνηγούσα το ατομικό μου ρεκόρ (74.88) αλλά δεν βγήκε. Είμαι σε πολύ καλή κατάσταση αλλά δεν είχαμε πολλές αγωνιστικές ευκαιρίες. λόγω της πανδημίας, αυτός ήταν ο τρίτος μου αγώνας για φέτος».